Jest to szkielet dachu wykonany z drewna.

      Możliwość komentowania Jest to szkielet dachu wykonany z drewna. została wyłączona

Drewniane więźby dachowe przeważnie możemy spotkać w domach jednorodzinnych. Jest to szkielet dachu wykonany z drewna, a jego kształt można dopasować na podstawie swoich upodobań i możliwości finansowych. Ten element decyduje o solidności dachu, a poprzez to o naszym własnym bezpieczeństwie. Dlatego musi być zaprojektowana przez osobę jaka posiada odpowiednie uprawnienia.

O typie więźby decyduje odległość jaka jest między zewnętrznymi ścianami a także kąt, pod jakim nasz dach zostanie nachylony. Drewniane elementy więźby powinny posiadać tak dobrane przekroje, aby wytrzymywały obciążenie śniegiem, wiatrem oraz oczywiście pokryciem dachowym.

Bardzo ciekawym elementem pokrycia dachowego są gonty z drewna. Wśród wielu ludzi budzi ono skojarzenie ze dawnym, ludowym budownictwem. Wyróżniamy 2 rodzaje takiego pokrycia: gonty cięte mające gładką powierzchnię a dodatkowo łupane o chropowatej, nieregularnej powierzchni. Jest to rozwiązanie trwałe, które jest słabo narażone na działanie wszystkich warunków atmosferycznych.

Tego typu metody często używa się przy budowie domu z drewna, niemniej jednak nie tylko. Gonty z drewna są pokryciem drewnianym z tradycją wieloletnią. Doskonale pasują zarówno do tradycyjnych, jak również nowoczesnych domów. Natomiast właściwie zaprojektowana więźba dachowa doda budynkowi oryginalnego charakteru a także znacznie wpłynie na bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Źródło: więźby dachowe drewniane